پویش‌های اخیر

سؤالات متداول

طرح همسادگی چه هدفی دارد؟

بسیاری از خانه‌ها، مدارس، درمانگاه‌ها و مراکز دیگر، در مناطق محرومِ اطراف شهرها و مخصوصا در روستا‌ها وضعیت مناسبی ندارند.
خطرات بهداشتی مربوط به ناسالم بودن شرایط بسیاری از خانه‌ها و همچنین اشکالات اساسی در ساختمان بسیاری از مدارس، مانند ایرادات مربوط به سیستم گرمایش و سرمایش می‌تواند آسیب‌های جبران‌ناپذیری ایجاد کند.
همسادگی نام طرحی است برای مدیریت صحیح و عقلانی کمک‌های مردمی در زمینه‌ی تجهیز، بازسازی و ساخت این ساختمان‌ها.

شیوه‌ی اجرای طرح‌ به چه صورت است؟
مکان‌ها را معمولا یا خود مردم یا مددکاران فعال در مناطق حاشیه به ما معرفی می‌کنند. شناسایی با پر کردن فرم‌های مخصوص صورت می‌گیرد و عکس‌های مورد نیاز تهیه می‌شود. تبلیغات طرح انجام می‌شود و منابع و کمک‌های مردمی جمع‌آوری می‌شود. با هماهنگی صاحب‌خانه یا مسئولینِ مرکزِ مورد نظر، پروژه اجرایی می‌شود.

آیا من هم می‌توانم کمک کنم؟

طرح همسادگی یک طرح نوپاست و نیاز به نیروی انسانی داوطلب دارد. فعالیت‌هایی مانند جابجایی اقلامی که خیرین کمک می‌کنند و انتقال آن‌ها به انبار یا به مکان پروژه مورد نظر، کمک در مراحل شناسایی، کمک در اجرا و هماهنگی پروژه‌ها و هر نوع کمکی در بازسازیِ ساختمان‌ها با هر مهارتی مانند لوله‌کشی، بنّایی، کابینت‌سازی، جوشکاری، کاشی‌کاری و …. کمک بزرگی است. حتی معرفی طرح به دوستان و آشنایان و دعوت از آن‌ها برای عضویت در کانال و گروه مربوط به طرح خیلی موثر خواهد بود.

آیا کمک‌ها بصورت بلاعوض انجام می‌شود؟
در کل خیر! مبالغ یا بصورت وام با اقساط بلند مدت و از طریق هماهنگی با یک قرض‌الحسنه به افراد اختصاص داده می‌شود یا در قبالش قول یک فعالیت داوطلبانه گرفته می‌شود. البته در مواردی مانند کمک به سالمندان یا معلولین یا زنان سرپرست خانواری که توان کمی دارند شرایط بسته به موضوع تغییر می‌کند.

شیوه‌ی کار ما چه مزیتی بر دیگر راه‌کارهای موجود جهت کمک به محرومین دارد؟
تجربه‌ی ده ساله‌ی مسئولینِ همسادگی در امدادرسانیِ مناطق حاشیه‌ی اصفهان و شناخت کافی از این مناطق، استفاده از پتانسیل و تجربیات انجمن‌ها و خیریه‌های معتبر و فعال اصفهانی، شفافیت در همه‌ی ابعاد و زوایا و به کارگیری نیروهای متعهد و باتجربه جهت مددکاری از مزایای روبنایی همسادگی است.
اما شیوه کمک‌رسانی در همسادگی، یک روند ادامه‌دار و انگیزشی است. ما خانواده‌ها را رها نمی‌کنیم. دوباره به آن‌ها رجوع می‌کنیم و جهت ارائه خدمات بیشتر از آن‌ها درخواست‌هایی در جهت تغییرات مثبت در زندگی خود و کودکانشان می‌کنیم و به اندازه‌ای که آن‌ها حرکت می‌کنند ما هم کمک‌ها را ادامه می‌دهیم.

  • طرح همسادگی
  • 147