پویش‌های اخیر

تجربیات تلخ از وضعیت زندگی و رفتاری کودکان دست‌فروش

کاریکاتوری درباره کودکان دستفروش خیابانی و مافیای مربوط به آن ها

کودکان دست فروشی که در خیابان‌ها می‌بینیم، از کجا می‌آیند؟ چرا در خیابان‌ها دست فروشی می‌کنند؟ شرایطشان چگونه است؟

طبق تجربه، اکثر قریب به اتفاق این کودکان، دارای سرپرست هستند؛ ولی جزو کودکان بدسرپرست محسوب می‌شوند. تنبیه‌های بدنی گاهی خیلی شدید و شرایط زندگی سخت از نظر مادی و روحی و روانی، جزو لاینفک زندگی برخی از آن‌ها است.

در واقع شما با کودکی طرف هستید که باید تا آخر شب مبلغ مشخصی را به دست بیاورد وگرنه مورد آزار قرار خواهد گرفت. اما از طرف دیگر تا زمانی که آن مبالغ را جمع می‌کند، این سیکل ادامه‌دار خواهد بود و دوباره به خیابان فرستاده خواهد شد.
اکثر آن‌ها دچار سوءتغذیه هستند و کمّاً و کیفاً غذای مناسبی برای خوردن ندارند.

به خاطر شرایط محیطی و آدم‌های اطرافشان، دامنه‌ی لغات بسیار محدودی دارند و توانشان در حفظ و فهم متن‌ها، کمتر از کودکان هم سن معمول دیگر است.
از طرفی آن‌هایی‌شان که وارد سیکل آموزشی نشده‌اند خیلی خلاق و کنجکاو تر از کودکان دیگرند.
تعدادی از آن ها که در کنار مدرسه کار هم می‌کنند معمولاً در مدرسه مشکلات درسی و رفتاری دارند.

رفتار پر خطر جنسی در این کودکان بسیار شایع است و احتمال ابتلا به ویروس‌ها و بیماری‌های مربوط به این گونه رفتارها نیز در آنها تا ده‌ها برابر کودکان معمولی است.

اعتیاد در بین برخی از این کودکان، امری رایج است و معمولاً مصرف موادی مانند حشیش و هروئین -یا هر چه در خانواده مصرف ‌شود- بیش‌تر مشاهده می‌شود.
تجربه‌ی مشاهده‌ی صحنه‌ها، گفته‌ها و رفتارهایی که کودکانی در این سن نباید دیده باشند؛ مثل تجربه‌ی مشاهده رابطه‌ی جنسی، دروغ‌ها و دورویی‌های کثیف، صحنه‌های خشن دعوا و خودزنی و درگیری، مصرف مواد مخدر و … در این کودکان رایج است.
همچنین تقلید رفتارهای بزرگ‌ترهای اغلب مساله دار در این کودکان، یکی از بزرگترین دلایل مشکلات رفتاری آن ها است.

انشاءالله در ادامه -بر اساس تجربه- راجع به رفتار مناسب با این کودکان خواهیم نوشت.

برچسب‌های کلیدی: کودکان کار، کودکان خیابانی، دست فروش خیابانی، چرا دستفروشی؟ مواد مخدر در کودکان کار، نحوه تعامل با کودکان دستفروش، رفتار مناسب با کودک کار، تجربه های تلخ بچه های خیابانی، آسیب های جنسی کودکان دست‌فروشی، چطور با یک کودک کار مواجه شویم، وضعیت روحی و رفتاری کودکان خیابانی

  • طرح همسادگی
  • هیچ
  • 173
  • ۱۵ خرداد ۹۸
طرح همسادگی
در حدیث نبوی، حد همسایگی چهل خانه معرفی شده است. اما وقتی صحبت از دنیای مجازی و ارتباطات اینترنتی می‌شود؛ پس همسایه‌های مجازی هم می‌شود داشت! همساده‌های مجازی شما، چشم به راه کمک‌های پرمهرتان هستند...

با ثبت نام در خبرنامه همسادگی، مطالب ما را در ایمیلتان دریافت کنید.

توجه: پس از ثبت ایمیل، حتماً وارد اینباکس پست الکترونیکی خود شده و روی لینک فعالسازی کلیک کنید.

پیشنهاد ما

یک دیدگاه بنویسید

اولین نفری باشید که دیدگاه می‌گذارید!

avatar
  اشتراک  
اطلاع رسانی کن