پویش‌های اخیر

مگر به چند نفر می شود کمک کرد؟!

هر کار کوچکی صدقه است

شما مگه به چند نفر می‌تونید کمک کنید؟ با سیل فقری که داره این همه آدم رو می‌بلعه، چه کار می‌کنید؟ به نظرتون این کارها تغییری در شرایط ایجاد می‌کنه؟ تو این دریای فقر و نداری، کمک به چندتا خانواده وقت تلف کردن نیست؟!

وقتی یکی از دوستان این سؤال رو از من پرسید یاد صحبت همین چند روز پیش، با یکی از اساتید سالخورده و البته دنیادیده و اهل عرفان افتادم. وقتی از حال من پرسید و طرح همسادگی رو براش توضیح دادم، خیلی جالب جواب داد.
یادمه دستاش رو به هم چسبوند و گفت: اگر دو تا موزاییک رو سر راه یک نیازمند کنار هم بگذاری، مبادا از اونجا که رد می‌شه زمین بخوره، از همه‌ی کارهای دیگه‌ای که در زندگی می‌کنی، باارزش‌تره.

قبلاً در مورد نگاه کمی و عددی، در همسادگی حرف زدیم. ما دنبال اعداد و ارقام نیستیم؛ اصلاً ما در همسادگی دنبال انجام کارهای کوچکیم. ما نمی‌خواهیم دنیا را تغییر دهیم؛ ما می‌خواهیم اوضاع آدم‌های اطرافمان -آن‌هاشان که بر سر راهمان قرار می‌گیرند- بهتر شود.

اتفاقاً تو روایات دینی، به هر جور کار کوچیک ولی حال خوب‌کن صدقه گفته شده؛ نه فقط کمک مالی. مثلاً حرف خوب زدن، مشاوره دادن به بقیه، درست آدرس دادن!، عیادت از بیمار و حتی لبخند زدن و برداشتن سنگ و خار از کوچه و خیابان هم صدقه دونسته شده.

چون نمی‌شود دنیا را تغییر داد، ما نمی‌خواهیم یک گوشه بنشینیم و غر بزنیم. ما می‌خواهیم به جای نق زدن و بی‌تفاوتی، کاری را که از دستمان بر می‌آید انجام دهیم و خوب می‌دانیم که اگر در این راه بمانیم، تغییر دنیا هم ممکن خواهد بود…

برچسب‌های کلیدی: کارهای کوچک ولی باارزش، مثال جالب درباره کمک به دیگران، روایت جالب از کمک کوچک به افراد نیازمند، ارزش کمک های داوطلبانه، مصداق های صدقه دادن، هر کار خوب صدقه است، مقیاس و مقدار افعال نیکوکارانه، کار کردن به جای غر زدن، به چند نفر می‌شه کمک‌رسانی کرد، چرا کمک‌های کوچک را باید شمرد، صدقه فقط کمک مالی نیست

-----------------------

راستی! با عضو شدن در گروه تلگرامی خیریه همسادگی می‌توانید مؤثرتر در طرح‌های ما مشارکت کنید.

  • طرح همسادگی
  • هیچ
  • 18
  • ۰۱ اردیبهشت ۹۸
طرح همسادگی
در حدیث نبوی، حد همسایگی چهل خانه معرفی شده است. اما وقتی صحبت از دنیای مجازی و ارتباطات اینترنتی می‌شود؛ پس همسایه‌های مجازی هم می‌شود داشت! همساده‌های مجازی شما، چشم به راه کمک‌های پرمهرتان هستند...

با ثبت نام در خبرنامه همسادگی، مطالب ما را در ایمیلتان دریافت کنید.

توجه: پس از ثبت ایمیل، حتماً وارد اینباکس پست الکترونیکی خود شده و روی لینک فعالسازی کلیک کنید.

پیشنهاد ما

یک دیدگاه بنویسید

اولین نفری باشید که دیدگاه می‌گذارید!

avatar
  اشتراک  
اطلاع رسانی کن