پویش‌های اخیر

کسی کاری را بدون هیچ چشم داشتی انجام می‌دهد؟

حدیثی برای کمک بدون چشمداشت به دیگران

آیا ممکن است کسی کاری را بدون هیچ چشم داشتی انجام دهد؟

بسیاری از اندیشمندان، امکان انجام یک فعالیت را بدون منفعت‌های فردی رد می‌کنند؛ یعنی معتقدند ممکن نیست شما کاری را انجام دهید، در حالی که می‌دانید هیچ حاصلی در پی ندارد. این یک اصل است: ترجیح بلامرجّح محال است…

اما موضوع مهم این جا است که همه‌ی دست آوردها از نوع منافع مالی و مادی نیست. بنابراین بسیاری از انسان‌ها هر کاری را برای دست‌آورد آن انجام می‌دهند؛ اما این چشم‌داشت لزوماً مادی و دنیایی نیست. همان‌طور که در تصویر بالا حدیثی از پیامبر اکرم را مشاهده می‌کنید (بی‌چشمداشت صدقه بدهید؛ زیرا چشمداشت، اجر را از بین می‌برد. «تنبیه الخواطر، ج۲، ص۱۲۰») می‌توان این‌طور برداشت کرد که منظور از چشم‌داشت در این‌جا، بهره‌های مادی و دنیایی است؛ چرا که در این صورت آن کار خیر ارزشی ندارد، اگر برای رسیدن به یک منفعت مادی باشد.

برای مثال در فعالیت‌های داوطلبانه‌ی اجتماعی، افرادی که داوطلبانه وقت خود را می‌گذارند معمولاً اقرار می‌کنند چیزی که در قبالش به دستشان رسیده، -با این‌که مادی نیست- اما به قدری باارزش است که با هیچ مبلغی حاضر به معامله‌اش نیستند.

درس دادن به یک کودک محروم از تحصیل یا مددکاری یک خانواده‌ی محروم از امکانات ابتدایی یا فعالیت‌های تخصصی دیگری مثل حمایت از زندانیان یا گرفتن شناسنامه برای کودکان بی شناسنامه یا حمایت از کودکان خیابانی و کودکان کار و از این دست، به زندگی شما ارزش می‌دهد.

فارغ از برکتی که خیلی زود در زندگی فرد، خود را نشان می دهد، شخصیت فرد زیر و رو می شود. به گفته بسیاری از افرادی که در این راه‌ها مداومت می‌کنند، از جایی به بعد لذت بخش‌ترین تجربه‌ها و بهترین لحظات زندگی‌شان را در همین فعالیت‌های داوطلبانه‌شان به دست می‌آورند.

فعالیت‌های داوطلبانه و مخصوصاً آن‌هایی که مربوط به مسائل و مشکلات انسان‌ها هستند و مستقیماً به درد و رنج همنوعان می‌پردازد، آثار شگفت انگیزی دارد که شاید در کلام و گفتار به درستی قابل بیان نباشد. تجربه، بهترین راه درک درست این دست آوردها است.

 

برچسب‌های کلیدی: کمک بدون منفعت مادی، بهره‌های معنوی در کمک به دیگران، حدیث پیامبر اسلام در مورد کمک بدون چشمداشت، چرا باید به دیگران کمک کرد، دستاوردهای کمک به نیازمندان، ارزش های مادی یا معنوی در نیکوکاری، امکان کمک بدون منفعت و چشم‌داشت مادی

  • طرح همسادگی
  • هیچ
  • 1,537
  • ۱۱ خرداد ۹۸
طرح همسادگی
در حدیث نبوی، حد همسایگی چهل خانه معرفی شده است. اما وقتی صحبت از دنیای مجازی و ارتباطات اینترنتی می‌شود؛ پس همسایه‌های مجازی هم می‌شود داشت! همساده‌های مجازی شما، چشم به راه کمک‌های پرمهرتان هستند...

با ثبت نام در خبرنامه همسادگی، مطالب ما را در ایمیلتان دریافت کنید.

توجه: پس از ثبت ایمیل، حتماً وارد اینباکس پست الکترونیکی خود شده و روی لینک فعالسازی کلیک کنید.

پیشنهاد ما
افیون بیداد می‌کند…افیون بیداد می‌کند… ۲۹ فروردین ۹۸

یک دیدگاه بنویسید

اولین نفری باشید که دیدگاه می‌گذارید!

avatar
  اشتراک  
اطلاع رسانی کن