پویش‌های اخیر

چرا کاری را بدون گرفتن دست‌مزد انجام دهم؟!

چرا باید داوطلبانه و خیرخواهانه کار کرد؟

چرا باید فعالیت داوطلبانه انجام دهم؟ چرا کسی باید کار بدون دست‌مزد انجام دهد؟

سوای ثواب‌های دینی و سفارشات بزرگان آن، دست‌آوردهای بسیار مهمی در کارهای داوطلبانه -مخصوصاً از نوع اجتماعی- هست که همیشه ارزش انرژی و زمانی که می‌گذارید را دارد:

۱- شما با واقعیت جامعه به صورت کاملاً بی‌پرده و ملموس آشنا می‌شوید. با حضور در مناطق حاشیه‌ای و همنشینی با مردمِ این مناطق، بخشی از واقعیت جامعه را می‌بینید که برای هر نوع تحلیل اجتماعی و به هر منظوری، به شما دید واقعی و عینی می‌دهد و شما را از فانتزی‌ها و سطحی‌نگری‌ها دور می‌کند.

۲- در فعالیت‌های اجتماعی، تجربه‌هایی خواهید داشت که در هیچ نوع فعالیت دیگری به دست نخواهید آورد. در شناسایی خانه‌ها و محلات، هم‌صحبتی با مردم، فعالیت‌های اجرایی طرح‌های مختلف، برگزاری همایش‌ها و نشست‌ها، حضور در جلسات و هم صحبتی و اقناع دیگران و از همه مهم‌تر تجربه‌ی مدارا و مدیریت در یک فعالیت گروهی و جمعی.

۳- شما در فعالیت‌های اجتماعی، با سازمان‌های دولتی و غیر دولتی و با فضای کار با مدیران و مسئولان دولتی آشنا می‌شوید. ادبیات آن‌ها، شیوه‌ی مدیریت و بازخواست آن‌ها و نحوه‌ی همکاری با مدیران و ارگان‌های دولتی را می‌آموزید و مفهوم یک فعالیت اداری را خواهید آموخت.

۴- در فعالیت‌های اجتماعی مخصوصاً در دوران دانشجویی، شما خودتان را به خودتان اثبات می‌کنید. تجربه‌ی ورود به یک مجموعه‌ی مردم نهاد، کسب اعتماد دیگران و انجام طرح‌های کوچک و بزرگ به شما اعتماد به‌ نفس می‌دهد، نقص‌ها و کمبودهایتان را پیش رویتان می‌گذارد و به شما امکان رشد و پیشرفت اخلاقی و شخصیتی می‌دهد.

از این نوع دست‌آوردها در فعالیت‌های داوطلبانه زیاد هست؛ اما مهم‌ترین دست‌آوردِ یک فعالیت داوطلبانه‌ی اجتماعی، تجربه‌ی انجام یک کار فوق العاده مفید، مؤثر، اصیل و بامعنا است. تجربه‌ی دوره‌ای متفاوت در زندگی که ممکن است تا آخر عمرتان، باارزش‌ترین دوره‌ی زندگی‌تان باشد.

مطمئن باشید انجام فعالیت‌های اجتماعی، جدای از ثواب دینی و گره‌گشایی‌های شگفت‌انگیز در زندگی، خیلی بیش از چیزی که فکرش را کنید، ارزش افزوده به زندگی شما خواهد آورد…

 

برچسب‌های کلیدی: فعالیت خیرخواهانه، کار بدون دستمزد، فعالیتی که مزد نمی‌خواهد، کار داوطلبانه و خیرخواهانه، ارزش کارهای عام المنفعه، فعالیت‌های اجتماعی بدون مزد و منت، چرا باید در خیریه ها مشارکت کرد، نتیجه فعالیت های خیرخواهانه و داوطلبانه، اثرات کار خیر

  • طرح همسادگی
  • هیچ
  • 34
  • ۲۸ فروردین ۹۸
طرح همسادگی
در حدیث نبوی، حد همسایگی چهل خانه معرفی شده است. اما وقتی صحبت از دنیای مجازی و ارتباطات اینترنتی می‌شود؛ پس همسایه‌های مجازی هم می‌شود داشت! همساده‌های مجازی شما، چشم به راه کمک‌های پرمهرتان هستند...

با ثبت نام در خبرنامه همسادگی، مطالب ما را در ایمیلتان دریافت کنید.

توجه: پس از ثبت ایمیل، حتماً وارد اینباکس پست الکترونیکی خود شده و روی لینک فعالسازی کلیک کنید.

پیشنهاد ما
افیون بیداد می‌کند…افیون بیداد می‌کند… ۲۹ فروردین ۹۸

یک دیدگاه بنویسید

اولین نفری باشید که دیدگاه می‌گذارید!

avatar
  اشتراک  
اطلاع رسانی کن