پویش‌های اخیر

آیا می‌شود معضل کودک کار را ریشه کن کرد؟!

 

ریشه کنی و از بین بردن معضل کودکان کار در خیابان

چطور می‌توان معضل کودک کار را در جامعه ریشه کن کرد؟

کار کودک در حقیقت یک معضل روبنایی است و خودش معلول علت‌های بی‌شمار دیگری است.
در بین کودکان کار معمولاً سه نوع مشکل اساسی وجود دارد که عمدتاً متوجه خانواده‌ی آن‌ها است:

۱- مشکلات فرهنگی
۲- مشکلات مادی و فقر
۳- درگیری اعضای خانواده با بزه و افیون

مشکلات فرهنگی عمدتاً عبارت اند از بی‌سوادی و کم‌سوادی اعضای خانواده و نبود آموزش مهارت‌هایی مانند اصول تربیت فرزندان، مدیریت و اخلاق در خانواده، مسئولیت‌پذیری و پاسخگویی، حقوق و تکالیف اجتماعی، پیشگیری از سوء مصرف مواد مخدر، مدیریت اقتصادی و از این دست.

اکثر این خانواده‌ها با مشکلات جدی فقر مادی روبه‌رو هستند. کودکان کار معمولاً سوءتغذیه دارند که معمولاً از عوارضی مانند تغییر رنگ مو یا لاغری مفرط قابل شناسایی است. اجاره نشینی، نداشتن بیمه تأمین اجتماعی، نبود پس انداز بانکی، درآمدهای ناچیز و غیر مستمر و از این دست در این خانواده ها دیده می‌شود.

در این خانواده‌ها غالباً یا حداقل یکی از اعضای خانواده و معمولاً پدر، دارای سابقه‌ی کیفری هستند یا در زندان به سر می‌برند. اعتیاد به مواد مخدر نیز در والدین و سرپرستان این کودکان امری رایج است و هزینه‌های سنگینی را بر خانواده بار می‌کند. ضمن این‌که مواد، تأثیرات مخربی بر شخصیت و ثبات خانوادگی می‌گذارد و جو روانی خانواده را تخریب می‌کند که همین موضوع آثار زیان‌باری بر این کودکان دارد.

با این توضیحات به نظر می‌رسد حل چنین معضل بزرگی نیاز به عزم بزرگ و همه جانبه‌ای نیز داشته باشد.

تا حل معضلات جامعه تبدیل به خواست عمومی نگردد و تا همه‌ی مردم، حساس و آگاه نباشند؛ محال است مشکلات اجتماعی حل گردد. لذا هم مسئولین و هم تک تک مردم باید در این جریان از مسئولیت خود آگاه شوند و به اندازه‌ی خود در آن جهت گام بردارند.

برچسب‌های کلیدی: کودکان کار، کودکان خیابانی، دست فروش خیابانی، چرا دستفروشی؟ مواد مخدر در کودکان کار، نحوه تعامل با کودکان دستفروش، رفتار مناسب با کودک کار، تجربه های تلخ بچه های خیابانی، مواد مخدر در خانواده کودک کار، چطور با یک کودک کار مواجه شویم، وضعیت روحی و رفتاری کودکان خیابانی، حل مشکل کودکان خیابانی، ریشه کن کردن معضلات اجتماعی، همکاری و همیاری اجتماعی، حل معضل کودک دستفروش، معضلات اجتماعی و فرهنگی، ریشه به وجود آمدن پدیده کودک کار

  • طرح همسادگی
  • هیچ
  • 109
  • ۲۲ خرداد ۹۸
طرح همسادگی
در حدیث نبوی، حد همسایگی چهل خانه معرفی شده است. اما وقتی صحبت از دنیای مجازی و ارتباطات اینترنتی می‌شود؛ پس همسایه‌های مجازی هم می‌شود داشت! همساده‌های مجازی شما، چشم به راه کمک‌های پرمهرتان هستند...

با ثبت نام در خبرنامه همسادگی، مطالب ما را در ایمیلتان دریافت کنید.

توجه: پس از ثبت ایمیل، حتماً وارد اینباکس پست الکترونیکی خود شده و روی لینک فعالسازی کلیک کنید.

پیشنهاد ما

یک دیدگاه بنویسید

اولین نفری باشید که دیدگاه می‌گذارید!

avatar
  اشتراک  
اطلاع رسانی کن