پویش‌های اخیر

مناطق حاشیه اصفهان زیر فشار آسیب‌های کرونا!

اثر کرونا بر اقتصاد ایران و مناطق حاشیه نشین شهری

آثار کرونا بر اقتصاد جهانی و به تبع آن بر کشور ما بی‌سابقه بوده. اقتصاد کشورهای قدرتمندی مثل چین و امریکا تا ده درصد کوچک‌تر شده، آمار متقاضیان بیمه بیکاری در آمریکا به ۳۳ میلیون نفر رسیده و رکوردهای نزولی در اقتصاد جهان یکی پس از دیگری درحال شکسته شدن هستند… طبیعی است که کرونا کشور ما را هم دچار آسیب‌های اقتصادی کرده.

متأسفانه بازدید میدانی از مناطق حاشیه اصفهان و پرس‌و‌جو از مددکاران و داوطلبین فعال در این مناطق، حاکی از خبرهای ناخوش‌‌آیندی است.

خط فقر بالای هشت میلیونی، بیکاری کارگران فصلی، اخراج نیروهای کار و عدم حمایت مناسب و برنامه‌ریزی شده، الگوی رفتاری برخی از حاشیه نشینان را تغییر داده.
افزایش خشونت و عدم مدارا در این مناطق و همچنین رفتارهای هیجانی ناشی از حس طرد شدگی و ناامیدی یا حتی برخوردهای ناخوشایند حاصل از اختلاف طبقاتی و حس محرومیت و تبعیض در مردم حاشی نشین رشد مشهود داشته.

ما البته در همسادگی مطالعات آکادمیک آماری و میدانی برای اثبات این نتایج نداشته‌ایم و این نتایج حاصل گزارشات مددکاران با تجربه در مناطق حاشیه است. در هر حال به نظر ما لزوم انجام چنین تحقیقاتی روشن است.

 آمارهای متفاوتی از تعداد حاشیه نشینان در ایران هست که حتی تا بیست میلیون نفر هم می‌رسد. با توجه به بزرگی این اعداد و همچنین آینده ناروشن و ناامید کننده اقتصادی در کشور و رشد تورم و افزایش قیمت‌ها باید هر چه زودتر نسبت به حضور در مناطق حاشیه نشین و هزینه هوشمندانه کمک‌های دولتی و مردمی در زمینه ایجاد شغل و امید در میان این مردم کاری انجام شود.

در غیر این صورت در آینده نه چندان دور شاهد سرریز این رفتار خشونت آمیز و بی‌پروا در جامعه خواهیم بود که مقابله با آن هزینه‌های بیشتری خواهد داشت.

برچسب‌های کلیدی: اثر کرونا بر اقتصاد ایران، آسیب های اقتصادی کرونا، کرونا در حاشیه شهرهای بزرگ، گزارشی از آسیب‌های اقتصادی و اجتماعی کرونا، تبعات اجتماعی و فرهنگی کرونا، ضرر اقتصادی حاصل از کرونا در خانواده‌های ایرانی، گزارش مناطق حاشیه نشین اصفهان

  • طرح همسادگی
  • هیچ
  • 104
  • ۰۱ خرداد ۹۹
طرح همسادگی
در حدیث نبوی، حد همسایگی چهل خانه معرفی شده است. اما وقتی صحبت از دنیای مجازی و ارتباطات اینترنتی می‌شود؛ پس همسایه‌های مجازی هم می‌شود داشت! همساده‌های مجازی شما، چشم به راه کمک‌های پرمهرتان هستند...

با ثبت نام در خبرنامه همسادگی، مطالب ما را در ایمیلتان دریافت کنید.

توجه: پس از ثبت ایمیل، حتماً وارد اینباکس پست الکترونیکی خود شده و روی لینک فعالسازی کلیک کنید.

پیشنهاد ما

یک دیدگاه بنویسید

اولین نفری باشید که دیدگاه می‌گذارید!

avatar
  اشتراک  
اطلاع رسانی کن